Black and White Plush Penguin

Zabawki kontrastowe – jak stymulować wzrok niemowlaka?

Zabawki kontrastowe to pierwsze na ogół akcesoria, które przydadzą się rodzicom niemowląt. Dla najmłodszych dzieci bowiem ważne są przedmioty i zabawki o wyraźnych, stonowanych kolorach, przede wszystkim czarno-białe, które początkowo budzą ich największe zainteresowanie i mogą odpowiednio stymulować wzrok niemowlaka.

Jak rozwija się wzrok u niemowląt?

Ze wszystkich zmysłów małego dziecka to właśnie wzrok rozwija się najpóźniej. Siatkówka u dzieci wymaga bowiem jeszcze sporo czasu, aby odpowiednio reagować na świat otaczający malucha. Powoduje to, że niemowlę widzi tylko duże kontrasty, pomiędzy jasnym i ciemnym, czarnym i białym kolorem. Cała reszta zlewa się dla niego w niewyraźny, rozmazany obraz. To właśnie dlatego zabawki kontrastowe, utrzymane w czarno-białych odcieniach pozwalają na odpowiednią stymulację percepcji wzrokowej, a także rozwijanie połączeń pomiędzy neuronami w mózgu dziecka.

Jakie zabawki kontrastowe można wybrać dla niemowląt?

Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo zabawek kontrastowych dla niemowlaka, które staną się dużą pomocą w jego prawidłowym rozwoju, a także budowaniu więzi pomiędzy rodzicami a maluszkiem. Stymulacja percepcji wzrokowej może by dzięki nim połączona także z rozwojem innych zmysłów dziecka, jak dotyk czy słuch. Służą temu m.in. kostki kontrastowe w różnych kształtach, dostępne w ofercie Moje Bambino. Na ich ściankach zostały umieszczone proste rysunki utrzymane w czerni, bieli oraz z elementami czerwonymi, bowiem to kolejny wyraźny kolor, który najszybciej dostrzega dziecko. Miękkie w dotyku kostki, wykonane często także z materiałów o różnych fakturach lub zawierające wewnątrz delikatne dzwoneczki, najszybciej zainteresują dziecko, które może bez trudu utrzymać je w rękach, dotykać, bezpiecznie brać do buzi poznając dzięki temu coraz bardziej rzeczywistość wokół siebie.

Zabawki kontrastowe dla nieco starszych niemowląt

Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach jego życia następuje bardzo szybko i maluch kończąc roczek różni się bardzo mocno od bezradnego stworzenia wymagającego ciągłej opieki i uwagi, którym był w pierwszych miesiącach. Aby właściwie budować z nim więź i pokazywać mu coraz więcej świata, możemy wspomagać się takimi zabawkami, jak karty i książeczki kontrastowe, na których znajdziemy również proste rysunki zwierząt i przedmiotów dookoła nas. Mogą one posłużyć do tworzenia mało skomplikowanych opowieści, które łagodnie będą poszerzać percepcję malucha i wprowadzać go w coraz bardziej złożoną rzeczywistość.

Spodobal Ci sie ten artykuł? Podziel sie nim ze znajomymi!

Tagi: