Dzień 26 maja to, jak co roku, dzień szczególny. Świętowanie rozpoczyna się najczęściej już od samego rana i poprzedzone jest podarowaniem ukochanej mamie własnoręcznie wykonanej laurki, lub wręczeniem kwiatów, a czasem nawet podaniem śniadania do łóżka. Warto zadbać o to, aby ten dzień był przyjemny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. To, w jaki sposób uczcić Dzień Matki razem z dziećmi, w dużej mierze zależy od wieku milusińskich. Istnieje jednak kilka sposobów, które przypadną do gustu zarówno mamie, jak i dziecku w każdym wieku.

Dzień “planszówek”

gram w planszówki z mamą dzień matki

Aktywne zawodowo mamy mają niewiele czasu, aby celebrować wspólnie z dzieckiem każdy dzień. Po powrocie z pracy i wykonaniu codziennych obowiązków domowych trudno jest o kreatywność i wykrzesanie z siebie chęci i siły do wymyślania sposobów na wspólne spędzenie czasu. Dzień Matki jest doskonałą okazją do nadrobienia zaległości integracyjnych i świetnej zabawy przy “planszówkach” zarówno w towarzystwie małych, jak i nastoletnich pociech.

Gra planszowa niejedno ma imię. Możemy spotkać się z planszówkami, w których główną rolę gra niesamowita przygoda z pionkami i kostką w tle, ale także z grą planszową w postaci mozaiki, gdzie z małych kostek w różnych kształtach układane są przepiękne witraże. Świetnym pomysłem dla mam i ich dzieci jest gra Scrable, gdzie oprócz świetnej zabawy w wymyślanie słów, dziecko szlifuje język rodzimy i uczy się nowych zwrotów. Podpowiadamy patent na dzieci, które nie lubią planszówek, a przecież właśnie te są grami rozwijającymi kreatywność i logiczne myślenie. Kupmy grę wzorowaną na ulubionych bohaterach bajek dziecka, superbohaterach, lub chętnie przez dziecko oglądanych filmach. Rodzinny turniej z pewnością na długo zapadnie w pamięć i sprawi, że ten dzień stanie się dniem wyjątkowym, ponieważ spędzonym wspólnie.

Wspólna wycieczka — czyli pomysł na świętowanie w plenerze

spacer w lesie dzień matki

Z uwagi na fakt, że wskutek pandemii koronawirusa Covid-19 rodziny poddały się narzuconej, lub dobrowolnej kwarantannie, można zauważyć zjawisko, polegające na ogromnym deficycie przebywania na świeżym powietrzu. Obecnie obostrzenia zostają powoli cofane, a tym najbardziej wyczekiwanym jest anulowanie zakazu przemieszczania się. Oznacza to, że mama z pociechami z powodzeniem mogą wybrać się na wycieczkę. W zależności od tego, co lubi mama i jej dzieci, do wyboru jest nieograniczona ilość możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

  • Wycieczka rowerowa po okolicznych, mało zaludnionych terenach — świeże powietrze, ogrom zieleni i otaczająca natura oprócz wielkiej frajdy, zapewnia ruch i dotlenienie organizmu.
  • Spacer po lesie — w czasach, kiedy coraz mniej rzeczy może dziecko zaskoczyć, ponieważ wszystko jest tak bardzo oczywiste i naszpikowane elektroniką, poznawanie natury w surowym klimacie, stanie się wyjątkowym przeżyciem, szczególnie dla kilkulatka. Dostrzeżenie latających kolorowych motyli, przyglądanie się roślinom i wypatrywanie zwierząt leśnych, oraz obserwacja kopca mrówek będzie nadzwyczajnym przeżyciem i odprężeniem dla mamy i dziecka w tym zabieganym czasie.
  • Zwiedzanie atrakcyjnego miasta — wybierając miejscowość historyczną, lub pełną zabytkowej architektury, zaszczepimy w dziecku zamiłowanie do odkrywania i nauki historii. Obejrzenie z bliska zamku, lub fortecy uruchomi wyobraźnię dzieci i być może zachęci do głębszego poznania tematu.
  • Odkrywanie zakamarków labiryntu — wiele miast w Polsce oferuje takie atrakcje. Spacer z dzieckiem po rozległym labiryncie i odnajdywanie wyjścia to świetna zabawa.
  • Wycieczka w góry —  to doskonały pomysł zarówno dla aktywnych rodzin, jak i tych, które jeszcze nigdy razem nie chodziły po górach. Na początek najlepiej wybrać łatwy szlak, jednak na tyle widowiskowy, aby widok zaparł dziecku dech w piersiach.
  • Piknik na leśnej polanie lub łące — obfitujący w rozpieszczające wiktuały, to rewelacyjny sposób na  wspólne świętowanie mamy i dzieci. Otaczające okoliczności natury sprzyjają tworzeniu bukietów w polnych kwiatów, oraz zachęcają mamę do nauczenia pociech sztuki zaplatania wianków.

Wspólne domowe SPA

domowe spa z mama dzień matki

Niebanalnym pomysłem na uczczenie Dnia Matki w taki sposób, aby wilk był syty i owca cała, jest wspólne zadbanie o pielęgnację ciała. Nie tylko dziewczynki zachwyci ten pomysł, chłopcy również ucieszą się z nabycia nowych umiejętności zadbania o ciało i komfort z tego wynikający. Zanim jednak rodzina odda się przyjemnościom domowego SPA, warto samodzielnie przygotować bezpieczne kosmetyki bazujące na naturalnych surowcach. Zapoznanie dzieci z uniwersalnością darów natury, z pewnością zaowocuje w przyszłości piątką z biologii. Wykorzystajmy rumianek, sól do kąpieli, miód, otręby, lipę, ogórki, lub oliwkę dla dzieci do wykonania rozluźniającej kąpieli stóp, lub maseczki na dłonie i twarzZapalmy świece i sprawmy, aby domowe SPA stało się uroczystym i relaksującym czasem dla wszystkich.

Dzień słodkości

dzień słodkości dzień matki

A gdyby w Dniu Matki ogłosić dyspensę od zasad i norm codziennie obowiązujących, i ogłosić dzień słodkości? Nie chodzi oczywiście tylko o to, aby kilogramami pochłaniać niezdrowe przekąski. Raczej ukierunkujmy myśli i działanie na efekt wspólnego ich wykonania. Z reguły zapracowane mamy nie mają czasu na przygotowanie słodkich przekąsek dla swoich pociech, dlatego kupują gotowe w sklepach. Doskonałym pomysłem dla mamy i dzieci, jest wspólne zrobienie ciasta, babeczek, lub znanego mamie z dzieciństwa, bloku czekoladowego albo sernika na zimno. Dzieci uwielbiają wszystkie zajęcia, które wiążą się z kreatywnością, odkrywaniem nowych umiejętności oraz rozwijaniem zdolności manualnych. Warto postawić na zabawę w  “ciastkoterapię”, aby móc razem rozkoszować się na koniec słodkim efektem. Pamiętajmy, że po pieczeniu, kuchnię sprząta tata.

Seans filmowy jak w kinie

kino w domu dzień matki

Kina obecnie są zamknięte, ale nic straconego. Można zorganizować wspólny seans filmowy rodem z najbardziej prestiżowego kina, w swoim własnym domu. Wystarczy tylko odszukać w internecie polecane nowości filmowe, lub tytuły najnowszych bajek dla całej rodziny, zaopatrzyć się w popcorn, zasłonić rolety, przygotować wygodne poduchy na kanapie i cieszyć się wspólnym przeżywaniem emocji płynących z ekranu.

Spodobal Ci sie ten artykuł? Podziel sie nim ze znajomymi!

Tagi: