Każdy członek rodziny potrzebuje mieć w domu swój własny, prywatny kąt. Dla rodziców przeważnie jest to gabinet, sypialnia, czy pokój dzienny. Dziecko również potrzebuje własnej przestrzeni. Dołóżmy więc wszelkich starań, aby pokój dziecinny był dla naszej pociechy prawdziwym królestwem, azylem, miejscem, w którym chętnie spędza czas na zabawie i odpoczynku. Właściwa, czyli bezpieczna, funkcjonalna oraz pomysłowa aranżacja kącika dla dziecka, może się okazać korzystna również dla rodziców, którzy zyskają dzięki temu więcej prywatności i czasu dla siebie. Pokój urządzony z wyobraźnią, dostosowany do potrzeb dziecka może bowiem sprawić, że nasz malec tak się w nim zadomowi, że zechce spędzać w nim większość czasu, bawiąc się beztrosko. A może będzie to na tyle uroczy i przytulny kącik, że nawet rodzice zechcą czasem zanurzyć się w ten dziecinny świat i spędzić tam trochę czasu na wesołej zabawie z malcem?

Poniżej przedstawiono kilka praktycznych porad, a także propozycje urządzenia pokoju dziecięcego.

Kiedy jest pora na własny pokój?

PokoikDobrze, aby rodzic zdawał sobie sprawę, że przygotowując pokój dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami, nie jest wskazane, aby od razu w pełni go urządzać. Choćby był on najpiękniejszy ze wszystkich pokoików, to malutkie dziecko i tak nie będzie jeszcze w stanie docenić jego walorów. Jest całkowicie normalną i naturalną sprawą, że niemowlę przez pierwsze miesiące swojego życia potrzebuje bardzo niewielkiej przestrzeni, byle była w niej obecna mama. Matczyny zapach, dotyk i głos to jedyne, czego dziecko potrzebuje na tym etapie. Maluch śpi wtedy najczęściej w łóżeczku ustawionym w sypialni rodziców, najchętniej zaś po prostu w ich łóżku. Dopiero w wieku około 1,5-2 lat, dziecko będzie w pewnym stopniu potrafiło docenić fakt posiadania własnego pokoju, łóżka i przytulanek, jednak z pewnością wciąż będzie potrzebowało przede wszystkim bliskości rodziców. Błędnym byłoby myślenie, że od tej pory malec będzie większość czasu spędzał w swoim pokoiku. Może warto więc zawczasu, po prostu określić które pomieszczenie zostanie przeznaczone na pokój dziecinny, a jego szczegółową aranżację zacząć dopiero, kiedy dziecko będzie starsze? Tym bardziej, że trendy oraz inspirujące rozwiązania zmieniają się w tym przypadku bardzo szybko.

Wybieramy łóżeczko

Czas na własne łóżeczko do spania, przychodzi najczęściej wtedy, gdy malec ma on około 3 lat. Wiadomo, że musi być ono znacznie większe niż to typowo niemowlęce. Nie jest jednak dobrym pomysłem, by od razu kupować duże łóżko, gdyż dla dziecka może to być duży szok, kiedy nagle będzie musiało spać na znacznie większej przestrzeni niż dotychczas. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że malec nie będzie się czuł bezpiecznie. Lepiej zdecydować się na mniejsze łóżeczko, które będzie można powiększać wraz z rosnącym maluchem – na rynku jest wiele takich funkcjonalnych mebli dziecięcych, posiadających możliwość rozłożenia, podwyższenia, poszerzenia i innych regulacji. Dziecko będzie miało szansę przyzwyczaić się do jednego łóżka, zaś finanse rodziców nie ucierpią zbytnio, gdyż nie będą oni zmuszeni do ponownego zakupu.

Oferta dostępnych na rynku łóżeczek jest dosyć rozbudowana, stąd też duże zróżnicowanie cenowe – rozrzut od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To, na co w trakcie zakupów należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest stabilność łóżko – nie może ono trzeszczeć, czy też zapadać się. Ponadto powinno posiadać jak najwięcej zabezpieczeń i ochronek, tak by ryzyko tego, że dziecko wypadnie z łóżeczka zostało zminimalizowane. Wszelkie śrubki i inne drobne elementy, powinny być tak umocowane, by malec w żadnym razie nie miał możliwości ich wyjęcia. Materac kupujemy najczęściej osobno. Najbardziej polecany przez ortopedów jest ten o średniej twardości, który z łatwością dopasowuje się do kształtu małego ciałka.

Możemy zdecydować się na tradycyjny, prosty model łóżka lub też postawić na oryginalność. Wśród łóżeczek zaliczanych do tej drugiej grupy, można znaleźć kolorowe łóżeczka „dla księżniczki”, posiadające nawet baldachim czy też w kształcie wyścigówki, bądź statku. W tym przypadku ryzykujemy jednak, że malec, gdy tylko podrośnie, stwierdzi, że już nie podoba mu się takie łóżeczko. Czasem klasyka stanowi więc najlepsze rozwiązanie.

Stolik i krzesełko

Z pewnością przydadzą się w pokoju dziecinnym. Ważne, aby ich wysokość była dostosowana do wzrostu dziecka. Poza tym, krzesło powinno obowiązkowo posiadać pas zabezpieczający przed upadkiem. Dobrze, aby można było regulować jego wysokość. Jest to przydatne, kiedy na przykład chcemy przenieść krzesło do kuchni, czy jadalni, tak by maluch mógł uczestniczyć we wspólnych posiłkach. Taki zestaw powinien znajdować się w pewnym oddzieleniu od łóżeczka, tak by pokój posiadał podział na strefy – jest to funkcjonalne i bardziej bezpieczne rozwiązanie.

Szafki, szafeczki, regały…

Nie powinno być ich zbyt wiele, gdyż zabierają tylko cenną przestrzeń, a maluch wcale nie potrzebuje wielu rzeczy. Co więcej, szafki powinny być niezbyt wysokie, tak by malec nie musiał wspinać się po daną zabawkę, co zresztą nie jest bezpiecznym działaniem. Warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko miało w swoim pokoiku, swobodny, niczym nieskrępowany dostęp do wszystkiego.

Szczegóły i dodatki

Właściwie, to one w głównej mierze decydują o całej wyjątkowości i uroku pokoju. Po pierwsze, dobierzmy kolor ścian w taki sposób, by nadać pomieszczeniu łagodny i ciepły charakter. Starajmy się, aby nie były to zbyt intensywne, agresywne kolory. Najbardziej odpowiednie będą więc pastele, jasne odcienie beżu, brzoskwinia, zielone jabłuszko. Można pokusić się również o malunki na ścianach, zawierające motywy z ulubionej bajki dziecka, czy kolorowe naklejki. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, by wnętrze nie stało się przytłaczające. A może warto jedną ścianę zaprojektować w taki sposób, aby dziecko bez konsekwencji mogło na niej rysować- można okleić jedną ścianę specjalnym, sztywnym papierem, albo zainwestować w zmywalne farbki?

Okno pokoju dziecinnego powinno zapewniać swobodny dostęp światła dziennego do pomieszczenia. W miarę możliwości, unikajmy lokowania tego pokoju od strony północnej. Zadbajmy też o właściwie oświetlenie wieczorową porą – kolorowe lampki o ciekawych kształtach, emitujące ciepłe i łagodne światło, stworzą przyjazny nastrój. Prawdziwa frajda dla dzieci to również takie dodatki jak mini huśtawka, hamak, czy niewielki namiot w stylu indiańskiego tipi, czy wigwamu.

Joanna Oprawa-Karwat

Spodobal Ci sie ten artykuł? Podziel sie nim ze znajomymi!